ZMIENIAJMY OGRODY I SADY W ZAMIAN ZA ELEKTROODPADY 2023
Jesienne porządki w Mszczonowie
W sobotę 7 października, na parkingu przy Urzędzie Miejskim w Mszczonowie mieszkańcy gminy mieli okazję w prawidłowy sposób pozbyć się zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych oraz zużytych baterii. To już druga edycja organizowanej przez AURAEKO oraz Gminę Mszczonów akcji pod hasłem „Zmieniajmy ogrody i sady w zamian za elektroodpady”. Mimo niesprzyjającej aury, chętnych nie brakowało. Zebraliśmy ponad 4 tony elektroodpadów i prawie 200 kilogramów zużytych baterii. Każdy mieszkaniec, w zamian za przyniesiony zużyty sprzęt oraz baterie, otrzymywał EKO-listki, które wymieniał na wybrane sadzonki roślin. To była wspaniała okazja do wzbogacenia ogrodów i sadów o nowe gatunki roślin. Każdy kochający swój ogród uczestnik akcji mógł wybierać spośród gatunków, takich jak budleja, pigwowiec, hortensja, weigela, trzmielina, azalia japońska, barwinek, tuja, bukszpan, berberys, magnolia, rhododendron, milin amerykański. Miłośnicy akcentów owocowych mogli wybierać spośród różnych gatunków jabłoni, gruszy, wiśni i czereśni oraz krzewów owocowych, takich jak agrest, porzeczki, maliny i borówki amerykańskie. Sadzonki roślin są ekologicznym podziękowaniem za prawidłowe postępowanie ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz bateriami i akumulatorami przenośnymi.
Edukacja ekologiczna w plenerze
Na naszym stoisku edukacyjnym miłośnicy wyzwań mogli wziąć udział w quizach i zabawach ekologicznych, a spragnieni wiedzy rozwiać wątpliwości związane z prawidłowym postępowaniem ze zużytym sprzętem i bateriami. Pamiętać należy, że nieprawidłowe postepowanie z elektroodpadami i zużytymi bateriami niesie za sobą ryzyko uwolnienia niebezpiecznych substancji, które łatwo przenikają do gleby, powietrza oraz wód gruntowych, zanieczyszczając środowisko naturalne i stwarzając zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Należy oczywiście pamiętać, że substancje te nie są niebezpieczne w czasie prawidłowego używania urządzeń, ale stanowią zagrożenie w przypadku nieprawidłowego zagospodarowania zużytego sprzętu i baterii. Dlatego tak ważne jest, aby elektroodpady trafiały do recyklingu, a nie na wysypisko lub do lasu. Nie wolno wyrzucać ich do zwykłego śmietnika, muszą być zbierane selektywnie. Często nie zdajemy sobie sprawy, że prawidłowe pozbycie się z domu niepotrzebnych urządzeń jest naprawdę proste.
Co możemy zrobić z elektrośmieciami?
- Zawieźć do gminnego punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK).
- W przypadku zakupu nowego sprzętu, mamy prawo oddać bezpłatnie w miejscu dostawy zużyty sprzęt tego samego rodzaju (1:1, czyli stary za nowy, lodówka za lodówkę, telewizor za telewizor itd.).
- Zostawić małogabarytowy zużyty sprzęt w dużym markecie z elektroniką bez konieczności kupowania nowego, pod warunkiem, że żaden z jego wymiarów nie przekracza 25 cm.
- Nieodpłatnie pozostawić sprzęt oddany do naprawy w punkcie serwisowym w przypadku, gdy jego naprawa jest niemożliwa lub nieopłacalna.
- Zanieść na lokalną zbiórkę elektroodpadów.